Jak zabezpieczyć konto na Facebooku przed włamaniem?

Bezpieczeństwo w internecie

Z tego poradnika dowiesz się jak zabezpieczyć swoje konto na Facebooku przed włamaniem. Dowiesz się dlaczego warto się zabezpieczyć i po co cyfrowym złodziejom jest Twoje konto na Facebooku.

Włamania na konta w mediach społecznościowych

W ostatnich miesiącach można obserwować niebezpieczne zjawisko, które polega na przejmowaniu kont prywatnych w serwisie Facebook. Pewnie zastanawiasz się po co komu dostęp do Twojego profilu i jakie to może mieć konsekwencje dla Ciebie i Twoich znajomych, ale również dla Twoich kont firmowych i kont reklamowych. Czytaj artykuł dalej, aby dowiedzieć się więcej jak się przed tym obronić.

Metoda na BLIK-a

„Cześć masz może BLIKa?” To niewinne pytanie jakie możesz otrzymać na jednym z komunikatorów (Messenger, WhatsApp) od znajomego z Twojej sieci kontaktów już powinno być dla Ciebie ważnym ostrzeżeniem!

PAMIĘTAJ: Jeśli odpiszesz TAK to prawdopodobnie dostaniesz kolejną wiadomość z prośbą o pożyczenie jakiejś kwoty np. 50-200 zł lub większej. Twój znajomy będzie argumentował nagłą potrzebę np. zakupem jakiegoś przedmiotu w Internecie, a sam nie ma takiej opcji lub nie umie kupować za pomocą BLIKa. Co dzieje się dalej? To proste. Wystarczy tylko wygenerować 6 cyfrowy kod z aplikacji Twojego banku i przesłać znajomemu, a następnie potwierdzić w aplikacji transakcję. Gotowe! Jeśli to zrobiłeś to prawdopodobnie w tej samej chwili złodziej wypłacił sobie z bankomatu określoną kwotę wykorzystując Twoje konto, które chwilę wcześniej zhakował!

Odzyskanie pieniędzy z takiej transakcji jest praktycznie niemożliwe. Dlaczego? Bo banki odrzucają taką reklamację, argumentując, że sami udostępniliśmy środki przestępcy. Nie można się z tym nie zgodzić. Trzeba zapobiegać, a nie działać post factum.

Ta forma kradzieży praktycznie zdarza się tylko w naszym kraju bo BLIK jest polską aplikacją cieszącą się dużo popularnością.

Włamanie na Fanpage lub konto reklamowe na Facebooku

O ile włamanie i przejęcie konta prywatnego w celu kradzieży gotówki jest często spotykane to włamanie na konto użytkownika w celu kradzieży konta firmowego lub konta reklamowego jeszcze jakiś czas temu było praktycznie bardzo rzadką przypadłością.

Przyczyna jest prosta. Większość użytkowników kont firmowych i reklamowych ma podłączoną formę płatności taką jak karta kredytowa lub debetowa. Taką kartę można wykorzystać do innych transakcji w Internecie, ale co ciekawe również do promowania innych Fanpage’y.

Włamanie na konto reklamowe – case study

Case poniżej pokazuje włamanie na konto klienta z branży Automotive w celu puszczenia kampanii reklamowej dla branży Beauty do kobiet w Azji i Polsce.

O ile włamanie i przejęcie konta prywatnego w celu kradzieży gotówki jest jeszcze zrozumiałe to włamanie na konto użytkownika w celu kradzieży konta firmowego lub konta reklamowego jeszcze jakiś czas temu było praktycznie bardzo rzadką przypadłością.

Przyczyna jest prosta, większość użytkowników kont firmowych i reklamowych ma podłączoną formę płatności Kartę kredytową lub debetową, którą można wykorzystać do innych transakcji w internecie ale co ciekawe również do promowania innych Fan Page’y.

Case poniżej pokazuje włamanie na konto klienta z branży Automotive w celu puszczenia kampanii reklamowej dla branży Beauty do kobiet w Azji i Polsce.

 

SPACE PR Przykład kampanii reklamowej na skradzionym koncie reklamowym na Facebooku

 

Co więcej kampanie zostały ustawione z limitem dziennym na reklamę w kwocie 50 000 zł!

 

Kradzież firmowego konta reklamowego na Facebooku

 

Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj sam Facebook wykrywa takie niestandardowe działanie. Przykładowo kiedy przeciętnie wydajemy na nasze kampanie mniejsze kwoty np. 500-1000 zł, a tu nagle 50 000 zł dziennie to już to sygnał, że konto mogło zostać skradzione. Facebook może spowodować blokadę takiej kampanii. Jaka jest na to rada? Zazwyczaj mamy ustawiony limit wydatków na koncie reklamowym. Taki limit może nas zabezpieczyć, ale pamiętaj o tym, że złodziej ma pełne dostępy do naszego konta, więc może też odpowiednio zmienić lub wyzerować taki limit.

Jak można odzyskać swoje środki

W przypadku gdy rozliczasz się za pomocą karty kredytowej lub debetowej typu Visa lub MasterClass masz możliwość złożenia reklamacji do banku za pomocą procedury „chargeback” tzw. obciążenia zwrotnego.

W skrócie procedura wygląda następująco. Najpierw składasz reklamację u wystawcy karty, następnie taka reklamacja jest rozpatrywana i w ciągu kilkudziesięciu dni możesz otrzymać skradzione środki na konto z karty. Zazwyczaj taka procedura dzieje się automatycznie nie ma potrzeby korzystania z jakiejś kancelarii prawnej. Ta procedura jest dostępna dla wszystkich posiadaczy kart VISA i MasterClass. Niestety większość banków nie informuje swoich użytkowników o tej możliwości w wystarczający sposób. Zawsze warto dopytać przy podpisywaniu umowy o przyznanie takiej karty czy istnieje taka możliwość.

Co dalej ze skradzionym kontem reklamowym na FB

Jest jeszcze jedna ważna informacja!!! Takie zhakowane konto reklamowe jest zablokowane przez Facebooka i nie zrobimy już na nim reklamy. Często też jako FanPage lub Menadżer Firmy mamy zablokowaną opcję zakładania i podpinania innych kont reklamowych. Może to utrudnić w przyszłości promowanie biznesu w serwisie Facebook. Walka z supportem Facebooka zazwyczaj wymaga czasu i cierpliwości.

Jak się zabezpieczyć przed utratą konta na Facebooku?

Jak mówi przysłowie „Lepiej dmuchać na zimne niż się gorącym sparzyć”. Zabezpiecz swoje konto już dziś. Nie zwlekaj bo nigdy nie wiadomo kiedy wypadnie na Ciebie.

Włącz uwierzytelnienie dwuskładnikowe

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku? To opcja, którą znajdziesz na koncie prywatnym w menu Ustawienia następnie wybierasz opcję Bezpieczeństwo i logowanie w tym menu włączamy opcję Używaj uwierzytelnienia dwuskładnikowego. Tutaj zazwyczaj mamy do wyboru dwie opcje zabezpieczenia takie jak Telefon komórkowy lub poprzez aplikację uwierzytelniającą Facebooka.

 

Krok po kroku jak uruchomić uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku

W menu uwierzytelnienia dwuskładnikowego znajdziesz również bardziej zaawansowane metody zabezpieczenia konta i odzyskania dostępu do niego.

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na FB

Ustaw silne hasło do logowania w serwisach internetowych

Kolejną metodą zabezpieczenia konta jest stosowanie różnych haseł. Najlepiej jak hasło jest bardzo rozbudowane z wykorzystaniem wielu znaków specjalnych. Ważne, aby nie wykorzystywać tego samego hasła do logowania się w serwisie Facebook i do logowania do poczty mailowej, którą wykorzystałeś do logowania się do serwisu Facebook.

Dzięki temu użytkownik, który przejął dostęp do Twojego Facebooka nie będzie mógł zresetować ustawienia haseł do Facebooka, zwłaszcza w przypadku, gdy nie masz ustawionej opcji Dwuskładnikowego uwierzytelniania dostępu, o której pisałem wyżej.

 

Unikalne hasła do każdego medium społecznościowego

Staraj się również mieć inne hasła dostępowe do innych portali społecznościowych lub aplikacji. Ustaw inne hasła do kont na Twitterze, Netflixie, Spotify, Google, czy Gmail, LinkedIn itp. Dlaczego? Być może słyszałeś/aś od czasu do czasu, że było jakieś włamanie na te aplikacje lub serwisy i skradziono tysiące danych dostępowych. Później takie dane są wykorzystywane za pomocą specjalnych programów/robotów przez cyfrowych złodziei do testowania czy dany użytkownik nie wykorzystuje tego samego maila i hasła np. do logowania się w serwisie Facebook.

Czy aplikacje konkursowe i wiadomości na messengerze są bezpieczne?

Jeszcze do niedawna, a właściwie do czasów wycieku informacji na temat tzw. afery Cambridge Analytica – również aplikacje, które znajdziesz w ramach Facebooka np. konkursowe lub appki w stylu „Jak będziesz wyglądać w wieku 80 lat, lub do której gwiazdy showbiznesu jesteś podobna/y” potrafiły również wyciągać różne dane użytkownika serwisu Facebook. W tym przypadku zawsze musieliśmy wyrazić zgodę na dostęp aplikacji do naszego konta, grupy znajomych, zdjęć i zgodzić się na publikację na naszym prywatnym koncie. Problem w tym, że większość z nas raczej nie czytała polityki prywatności takiej aplikacji.

Zdarzają się również podejrzane wiadomości na Messengerze z jakimś linkiem lub plikiem w postaci zdjęcia lub filmu. Tutaj również przestrzegam przed otwieraniem takich wiadomości bowiem one również mogą zawierać pliki z wirusem. Taki wirus może przejąć dostęp nad naszym kontem, ale o tym opowiem w innym artykule na temat bezpieczeństwa komunikatorów.

Podsumowanie

Na koniec chcę podkreślić, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa w sieciach internetowych. Te zasady to zasada ograniczonego zaufania i sprawdzania danych. Co więcej zabezpiecz również swoje konto na danej platformie za pomocą dostępnych narzędzi uwierzytelniania oraz nie korzystaj z prostego (zalecam przynajmniej 12 znaków i znaki specjalne) i jednego hasła do logowania się na różnych aplikacjach i platformach społecznościowych.

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to będę wdzięczny za podzielenie się nim dalej. Niech inni też dowiedzą się jak zabezpieczyć swoje konto w serwisie Facebook przed oszustami w sieci. Jeśli masz więcej pytań albo potrzebujesz pomocy odzyskaniu dostępu do straconego konta to napisz do mnie wiadomość na marcin.janowski@spacepr.pl

Bezpiecznego surfowania po sieci!

Scroll to Top