fbpx

Jak zabezpieczyć konto na Facebooku przed włamaniem?

W tym poradniku dowiesz się jak zabezpieczyć się przed włamaniem na Twoje konto prywatne w serwisie Facebook. Dowiesz się dlaczego warto się zabezpieczyć i po co cyfrowym złodziejom Twoje konto na Facebooku. 

W ostatnich miesiącach obserwuje niebezpieczne zjawisko, które polega na przejęciu kont prywatnych w serwisie Facebook. Pewnie zastanawiasz się po co komu dostęp do Twojego profilu komuś obcemu i jakie to może mieć konsekwencje dla Ciebie i Twoich znajomych ale również dla Twoich kont firmowych i kont reklamowych.

Metoda na BLIK-a.

„Cześć masz może BLIKa?” To nie winne pytanie jakie być możesz otrzymać na jednym z komunikatorów (Messenger, WhatsApp) od znajomego z Twojej sieci kontaktów już powinno być dla Ciebie ważnym ostrzeżeniem! Jeśli odpiszesz TAK prawdopodobnie dostaniesz kolejną wiadomość z prośbą o pożyczenie jakieś kwoty np. 50-200 zł lub większą kwotę, Twój znajomy będzie argumentował nagłą potrzebę np. zakupem jakiegoś przedmiotu w internecie a sam nie ma takiej opcji lub nie umie kupować za pomocą BLIKa. Co dalej? To proste wystarczy tylko wygenerować 6 cyfrowy kod z aplikacji Twojego banku i przesłać znajomemu a następnie potwierdzić w aplikacji transakcję. I gotowe prawdopodobnie w tej chwili złodziej wypłacił sobie z bankomatu określoną kwotę wykorzystując konto znajomego, które chwilę wcześniej się włamał!

Odzyskanie pieniędzy z takiej transakcji jest praktycznie nie możliwe bo banki odrzucają taką reklamacje, argumentując, że sami udostępniliśmy środki przestępcy.

Ta forma kradzieży praktycznie zdarza się tylko w naszym kraju bo BLIK jest polską aplikacją cieszącą się dużo popularnością.

Włamanie na FanPage lub konto reklamowe.

O ile włamanie i przejęcie konta prywatnego w celu kradzieży gotówki jest jeszcze zrozumiałe to włamanie na konto użytkownika w celu kradzieży konta firmowego lub konta reklamowego jeszcze jakiś czas temu było praktycznie bardzo rzadką przypadłością.

Przyczyna jest prosta, większość użytkowników kont firmowych i reklamowych ma podłączoną formę płatności Kartę kredytową lub debetową, którą można wykorzystać do innych transakcji w internecie ale co ciekawe również do promowania innych Fan Page’y.

Case poniżej pokazuje włamanie na konto klienta z branży Automotive w celu puszczenia kampanii reklamowej dla branży Beauty do kobiet w Azji i Polsce.

SPACE PR Hackowanie Facebooka

Co więcej kampanie zostały ustawione z limitem dziennym na reklamę w kwocie 50 000 zł!

SPACE PR Hackowanie Facebooka

Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj sam Facebook wykrywa takie niestandardowe działanie np. wtedy gdzie przeciętnie wydajemy na nasze kampanie mniejsze kwoty np. 500-1000 zł a tu nagle 50 000 zł dziennie to już to może spowodować blokadę takiej kampanii już. Zazwyczaj mamy ustawiony też limit wydatków na koncie reklamowym to też może nas zabezpieczyć, ale pamiętaj o tym, że złodziej ma pełne dostępy do naszego konta, więc może też odpowiednio zmienić lub wyzerować taki limit.

 W przypadku gdy rozliczasz się za pomocą karty kredytową lub debetową Visa lub MasteClass masz możliwość złożenia reklamacji do banku za pomocą procedury „chargeback” tzw. obciążenie zwrotne. W skrócie procedura wygląda następująco – składasz reklamację u wystawcy karty, następnie taka reklamacja jest rozpatrywana i w ciągu kilkudziesięciu dni możesz otrzymać skradzione środki na konto z karty. Zazwyczaj taka procedura dzieje się automatycznie nie ma potrzeby korzystania z jakiejś kancelarii prawnej. Ta procedura jest dostępna dla wszystkich posiadaczy kart VISA i MasterClass. Niestety większość banków nie wystarczająco informuje użytkowników o tej możliwości, warto dopytać przy podpisywaniu umowy o przyznanie takiej karty.

Jest jeszcze jedna ważna informacja!!! Takie zhakowane konto reklamowe jest zablokowane przez Facebooka i nie zrobimy już na nim reklamy, często też jako FanPage lub Menadżer Firmy mamy zablokowaną opcję zakładania i podpinania innych kont reklamowych. Może to utrudnić w przyszłości promowanie biznesu w serwisie Facebook. Walka z supportem Facebooka zazwyczaj wymaga czasu i cierpliwości.

Jak się zabezpieczyć przed utraceniem konta na Facebooku?

Jak mówi przysłowie „Lepiej dmuchać na zimne niż się gorącym sparzyć” zabezpiecz swoje konto już dziś. Nie zwlekaj bo nigdy nie wiadomo kiedy wypadnie na Ciebie.

  1. Uwierzytelnienie dwuskładnikowe:

To opcja, którą znajdziesz na koncie prywatnym w menu Ustawienia następnie wybierasz opcję Bezpieczeństwo i logowanie w tym menu włączamy opcję Używaj uwierzytelnienia dwuskładnikowego tutaj zazwyczaj mamy do wyboru dwie opcje zabezpieczenia Telefon komórkowy lub poprzez aplikację uwierzytelniającą Facebooka.

SPACE PR Hackowanie Facebooka

Menu uwierzytelnienia dwuskładnikowego znajdziesz również bardziej zaawansowane metody zabezpieczenia konta i odzyskania dostępu do niego.

SPACE PR Hackowanie Facebooka
 

2. Hasło do logowania w serwisach internetowych.

Kolejną metodą zabezpieczenia konta jest stosowanie różnych haseł najlepiej jak najbardziej rozbudowanych z wykorzystaniem wielu znaków specjalnych ale co ważne UWAGA!!! Nie wykorzystuj tego samego hasła do logowania się w serwisie Facebook i do logowania do poczty mailowej, którą wykorzystałeś do logowania się do serwisu Facebook.

Wtedy użytkownik, który przejął dostęp do Twojego Facebooka nie będzie mógł zresetować ustawienia haseł do Facebooka, zwłaszcza w przypadku, gdy nie masz ustawionej opcji Dwuskładnikowego uwierzytelniania dostępu, o której pisałem wyżej.

Staraj się również mieć inne hasła dostępowe do innych portali społecznościowych lub aplikacji np. Twitter, Netflix, Spotify, Google, Gmail, LinkedIn itp. dlaczego? Być może słyszałeś/aś od czasu do czasu, że było jakieś włamanie na te aplikacje lub serwisy i skradziono tysiące danych dostępowych. Później takie dane są wykorzystywane za pomocą specjalnych programów/robotów przez cyfrowych złodziei do testowania czy dany użytkownik nie wykorzystuje tego samego maila i hasła np. do logowania się w serwisie Facebook.

Aplikacje konkursowe i wiadomość messengera!

Jeszcze do niedawna a właściwie do czasów wycieku informacji na temat tzw. afery Cambridge Analytica – również aplikacje, które znajdziesz w ramach Facebooka np. konkursowe lub appki w stylu „Jak będziesz wyglądać w wieku 80 lat, lub do której gwiazdy showbiznesu jesteś podobna/y” potrafiły również wyciągać różne dane użytkownika serwisu Facebook, w tym przypadku zawsze musieliśmy wyrazić zgodę do dostępu aplikacji do naszego konta, grupy znajomych, zdjęć i zgodzić się na publikację na naszym prywatnym koncie, a większość z nas raczej nie czytała polityki prywatności takiej aplikacji.

Zdarzają się również podejrzane wiadomości na Messengerze z jakimś linkiem lub plikiem w postaci zdjęcia lub filmu. Tutaj również bym przestrzegał przed otwieraniem takich wiadomości bo wiem one również mogą zawierać pliki z wirusem, który przejmie dostęp nad naszym kontem ale o tym to już opowiem w innym artykule na temat bezpieczeństwa komunikatorów.

Podsumowanie:

Kończąc pamiętaj o kilku podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa w sieci internetowych ograniczonego zaufania i sprawdzania danych, zabezpiecz również swoje konto na danej platformie za pomocą dostępnych narzędzi uwierzytelniania oraz nie korzystaj z prostego (zalecam przynajmniej 12 znaków i znaki specjalne) i jednego hasła do logowania się na różnych aplikacjach i platformach społecznościowych.

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to będę wdzięczny za podzielenie się dalej niech inni też dowiedzą się jak zabezpieczyć swoje konto w serwisie Facebook przed oszustami w sieci. Jeśli masz więcej pytań albo potrzebujesz pomocy odzyskaniu dostępu do straconego konta to napisz do mnie wiadomość na marcin.janowski@spacepr.pl

Bezpiecznego surfowania po sieci…. 🙂

Udostępnij:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Close Menu